Ulaa - nowa przeglądarka Zoho skoncentrowana na prywatności

19.05.23 12:29 PM By Milad

Ulaa, pierwsza na świecie przeglądarka skoncentrowana na prywatności, została właśnie uruchomiona. Posiada ona wbudowane funkcje blokowania śledzenia i nadzoru sieci.

Ulaa: nowy standard prywatności na rynku wyszukiwarek.
Według raportu Norton, 85% dorosłych na całym świecie chce zrobić więcej, aby chronić swoją prywatność w Internecie, a dwie trzecie globalnych konsumentów uważa, że firmy technologiczne mają zbyt dużą kontrolę nad ich danymi. Ulaa jest kolejnym krokiem w wieloletnim zaangażowaniu Zoho Corporation w ochronę prywatności i ma na celu pomóc chronić dane osobowe użytkowników i ich aktywność online przed wścibskimi oczami firm inwigilacyjnych.
Ulaa, słowo wywodzące się z języka tamilskiego (jednego z indyjskich systemów pisma), oznacza podróż lub rejs i zostało wybrane, aby wyrazić ochronę przed śledzeniem i inwigilacją.
Blokady reklam i śledzenia danych zapobiegają śledzeniu danych użytkownika przez strony internetowe i moduły śledzące innych firm, a także blokują niechciane reklamy, powiadomienia i wyskakujące okienka. Pomaga to chronić użytkowników przed ukierunkowanymi reklamami, kradzieżą tożsamości i innymi formami śledzenia i nadzoru online. Istniejące przeglądarki wykorzystują narzędzia do śledzenia czasu lub monitory bezczynności i przesyłają dane użytkownika do dostawcy oprogramowania, utrudniając użytkownikom zachowanie prywatności. Ulaa nie śledzi ani nie udostępnia danych użytkownika stronom trzecim. Wstępne pobieranie DNS jest zabronione, więc dane nie mogą być buforowane, podobnie jak czujniki ruchu, które śledzą ruchy myszy i kliknięcia.

Użytkownicy Ulaa mogą przełączać się między pięcioma unikalnymi trybami w oparciu o pożądane opcje przeglądania, przy czym każdy tryb jest całkowicie odizolowany od innych, oferując chronione wersje przeglądania unikalne dla danego trybu. Umożliwia użytkownikom przeglądarki ustawienie i zapamiętanie, które strony internetowe należą do których trybów. Następnym razem, gdy użytkownik odwiedzi witrynę, Ulaa automatycznie poprosi go o otwarcie strony w wybranym trybie. Pięć trybów Ulaa to:

 ▪ Tryb osobisty - użytkownicy mogą wykonywać wszystkie czynności związane z bankowością online, streamingiem muzyki lub wideo czy zakupami. Mogą przeglądać historię przeglądania, rekordy wyszukiwania, ulubione witryny i dane plików cookie bez logowania się do Ulaa. Ten tryb umożliwia bezpieczne logowanie do kont użytkowników, zapobiega reklamom i utrzymuje prywatność online.

 
Tryb pracy - jest przeznaczony do pracy i automatycznie pobiera aplikacje, strony internetowe i rozszerzenia przeglądarki, które są najczęściej używane w pracy. Po włączeniu blokowania reklam użytkownicy są chronieni przed natrętnymi reklamami, możliwymi atakami phishingowymi i nie tylko, dzięki czemu mogą pozostać skupieni i produktywni w pracy.

Tryb deweloperski - Zaprojektowany dla profesjonalnych twórców stron internetowych i testerów, tryb deweloperski Ulaa zawiera zestaw narzędzi deweloperskich i sugerowanych rozszerzeń w przeglądarce. Tryb ten pozwala użytkownikom upewnić się, że ich witryny są kompatybilne z różnymi przeglądarkami i urządzeniami, a także oferuje możliwość testowania nowych funkcji i tworzenia aplikacji wieloplatformowych. Programiści mogą sprawdzać aktualnie załadowane elementy HTML, style CSS i JavaScript w trybie deweloperskim, jednocześnie śledząc zasoby, których zażądała strona, monitorując czasy ładowania i nie tylko.

Tryb dziecięcy - specjalny tryb rodzinny zapewnia dzieciom bezpieczne miejsce do przeglądania, nauki, grania w gry i odkrywania treści online. Posiada natywne filtrowanie treści, które chroni dzieci przed dostępem do nieodpowiednich treści, a także kontrolę rodzicielską, która zapewnia, że strony internetowe wyznaczone przez rodzica są blokowane podczas korzystania z trybu dziecięcego. Tryb dziecięcy oferuje rozrywkę bez reklam i gry edukacyjne, aplikacje promujące kreatywność i jest łatwy w nawigacji, niezależnie od wieku.
 
Tryb Open Season - Tryb ten nie zawiera żadnych ograniczeń prywatności. Z wyłączonymi blokerami reklam i śledzeniem, tryb ten umożliwia dostęp do wszystkich stron internetowych, w tym stron z "zerowymi ograniczeniami" - podobnie ustawiając UIaa, aby przeglądarka zachowywała się jak inne. Ostry czerwony motyw tego trybu służy jako przypomnienie o wyłączonych funkcjach ochrony danych i informuje użytkownika, że jest obserwowany online.
Ulaa posiada również opcje zarządzania kartami, aby wyświetlać wszystkie otwarte karty w jednym miejscu, które można grupować i organizować. Użytkownicy mogą łatwo przełączać się między kartami, zamykać karty, które nie są już potrzebne, lub przenosić karty do innego trybu lub nowego okna.

Nowa przeglądarka Zoho jest darmowa dla wszystkich, a wersja desktopowa jest w pełni dostępna. Wersje na iOS i Androida są obecnie w fazie beta i są dostępne do pobrania.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://ulaa.com